Kleszcze u psów

Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze zastosować.

Okres wiosenno-letni to pora nasilonej aktywności kleszczy. Te małe pasożyty mogą sprawić nie tak maleńkie problemy u naszych pupili. Choroby odkleszczowe stanowią spore zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. powoduje ją przenoszony wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w erytrocytach psa, doprowadzając do ich rozrywania. W wyniku tego w organizmie psa powstaje wiele objawów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka czy biegunka. Często obserwowany jest także krwiomocz. Terapię powinno się wdrożyć od razu po rozpoznaniu – choroba szybko może doprowadzić do śmierci czworonoga. Bardzo dobrą możliwością zapobiegania tej chorobie jest ochrona zwierzęcia przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych preparatów, które mają za zadanie zabezpieczyć naszego czworonoga przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych możliwości jest obroża na kleszcze. Zakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasączona rozmaitymi specyfikami, które są sukcesywnie uwalniane i mają za zadanie odciągać pasożyty od skóry czworonoga. Obroża na kleszcze to doskonałe rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto zastosować także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Następną metodą ochrony naszych czworonogów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku preparatów poza działaniem na endopasożyty, przejawia także działanie przeciwko pasożytom zewnętrznym, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak psy będą chciały zjeść preparat – można wtedy spróbować podać ją wraz z posiłkiem. jeżeli czworonóg nadal nie będzie chciał połknąć preparatu to zaleca się użycie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to preparaty, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są sukcesywnie uwalniane, dając ochronę przed kleszczami nawet na kilka tygodni. specyfiki te są nakraplane specjalnym dozownikiem na szyję czworonoga i zostawiane do wchłonięcia. Bardzo istotne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po aplikacji specyfiku nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby preparat się wchłonął. Jednym z preparatów dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią również przed innymi pasożytami zewnętrznymi – pchłami i wszołami. Dużym pozytywem tego środka jest to, że może być skutecznie stosowany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Psy_Akcesoria-na-spacer_Szelki-dla-psa-32926.html szelki dla psa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *